а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дезориентира

дезориентираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Предизвика, предизвикува дезориентација; внесе, внесува забуна, збрка кај некого, во нешто.
Англиски: confuse Албански: dezorientoj
Примери:
Нашата акција го дезориентира противникот.
2. (се дезориентира) Изгуби, губи ориентација.
Англиски: disorient Албански: dezorientoj
Примери:
Се дезориентира во големиот град.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи