а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дезориентација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 53613
1. Отсуство на способност за ориентација, за снаоѓање во просторот; губење на ориентацијата.
Англиски: disorientation Албански: dezorientim
2. збунетост, несигурност
Англиски: disorientation Албански: dezorientim, pasiguri
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој живее во клима на мисловна дезориентација.