а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дезорганизација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Лоша организираност, нарушување на организацијата, на редот.
Англиски: disorganization
Примери:
Смената на директорот предизвика дезорганизација во фирмата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи