а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дезинформира

дезинформираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Даде, дава неточна информација, лажно или погрешно извести, известува за нешто.
Англиски: disinform
Примери:
Тие беа заведени и дезинформирани.
Изведенки
дезинформирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи