а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дезинформација

мн. дезинформации
Вид збор: Именка, женски род
Лажно, погрешно, неточно (најчесто злонамерно) известување, пренесување информации.
Англиски: disinformation
Примери:
Во текстот се провлекла и една дезинформација.
Тоа се невистини и дезинформации од одделни поединци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи