а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дезинфицира

дезинфицираат; дезинфицирал; дезинфициран; дезинфицирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 27797
Изврши, извршува дезинфекција.
Англиски: disinfect
Употреба: Медицина
Примери:
Лекарот ја дезинфицира раната со алкохол.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК