а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дезинфекција

мн. дезинфекции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23518
Уништување на заразни бактерии, чистење на заразени места, предмети по хемиски пат.
Англиски: disinfection
Употреба: Медицина
Примери:
Дезинфекцијата на водата се врши заради чистење од инфективен материјал.
Изведенки
дезинфекциски прид.
дезинфекцискиот
Што се однесува на дезинфекција.
Пример: Дезинфекциски ефект. Дезинфекциско средство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК