а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дезинтересира

(се) дезинтересираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Изгуби, губи интерес, престане да се грижи за некого или за нешто.
Англиски: lose interest
Примери:
Тие не би требало да се дезинтересираат за одделни прашања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи