а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дезинтегрира

дезинтегрираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Изврши, врши дезинтеграција.
Англиски: disintegrate Албански: dezintegron
Примери:
Силната експлозија го дезинтегрира автомобилот.
2. (се дезинтегрира) Се подложи, се подлага на дезинтеграција.
Англиски: disintegrate Албански: dezintegron
Примери:
Советскиот Сојуз се дезинтегрира.
Изведенки
дезинтегрирање ср.
дезинтегрирањето
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи