а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дезинтеграција

мн. дезинтеграции
Вид збор: Именка, женски род
Разделување, разединување, распаѓање на определена целина на делови.
Англиски: disintegration
Примери:
Тоа води кон дезинтеграција на човековото телесно постоење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи