а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дезертира

дезертираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Побегне, бега од војска, своеволно напушти, напушта служење на воена обврска, воена позиција, фронт и сл.
Англиски: desert
Употреба: Воен термин
Примери:
Тие мислеа дека дезертирам и пукаа по мене.
Некои дезертираа кога ќе дојдеа во контакт со непријателот.
Изведенки
дезертирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи