а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дезертер

мн. дезертери
Вид збор: Именка, машки род
Тој што избегал од војска, што самоволно го напуштил служењето на воената обврска.
Англиски: deserter Француски: déserteur
Употреба: Воен термин
Примери:
Беше стрелан како воен дезертер.
На четните списоци се водеа како дезертери.
Изведенки
дезертерски прид.
дезертерскиот
Што се однесува на дезертер.
Пример: Имаше дезертерски поглед.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи