а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дезертерство

мн. дезертерства
Вид збор: Именка, среден род
бегство од војска
Англиски: desert
Употреба: Воен термин
Примери:
Тој беше обвинет за дезертерство.
Дезертерствата добивале масовен карактер, а бунтовите станале секојдневна појава
FlexiMac
 менување на македонски глаголи