а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дезенира

дезенираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Изработи, изработува во некој дезен.
Англиски: design
Примери:
Таа не сака да дезенира фустани со длабоко деколте.
Таа најдобро ги дезенира капутите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи