а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дезавуира

дезавуираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Одрече, одрекува, оспори, оспорува, не признае, не признава нешто, нечие тврдење, искажување.
Англиски: disavow
FlexiMac
 менување на македонски глаголи