а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дежурство

мн. дежурства
Вид збор: Именка, среден род
Работна обврска, должност на тој што дежура.
Англиски: standby duty
Примери:
Тој беше на ноќно дежурство.
Треба да го укинам дежурството.
Се воведоа постојани дежурства.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи