а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дежурен

дежурниот
Вид збор: Придавка
Што е определен да дежура.
Англиски: on duty
Примери:
Дежурен лекар.
Дежурен службеник.
Дежурна аптека.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи