а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дежурен

мн. дежурните
Вид збор: Именка, машки род
Лице што дежура, што се наоѓа на дежурство.
Англиски: person on duty
Примери:
Дежурниот ме викна.
Дежурниот на баталјонот затропа на вратата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи