а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дежура

дежураат
Вид збор: Глагол, несвршен
По распоред, надвор од редовното работно време, надгледува, бдее над некого или над нешто во определен временски период.
Англиски: monitor
Примери:
Останав надвор да дежурам.
Изведенки
дежурање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи