а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деец

мн. дејци
Вид збор: Именка, машки род
Истакнат јавен, општествен работник.
Англиски: activist Албански: aktivist, veprimtar
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Општествен деец.
Културни дејци.
Револуционерни дејци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи