а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дедукција

мн. дедукции
Вид збор: Именка, женски род
Изведување на посебното од општото, изведување на поединечен заклучок врз основа на нешто цело, општо.
Англиски: deduction
Употреба: Филозофија
Примери:
Сите облици на општествената свест, во принцип, се подложни на дедукција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи