а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дедуктивен

дедуктивниот
Вид збор: Придавка
Што е добиен со дедукција, што се заснова на дедукција.
Англиски: deductive
Употреба: Филозофија
Примери:
дедуктивен начин
дедуктивна постапка
Изведенки
дедуктивно прил.
Пример: При проучувањето на појавата се тргнува дедуктивно или индуктивно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи