а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дедо

мн. дедовци
Вид збор: Именка, машки род
1. Татко на еден од родителите.
Англиски: grandfather Албански: gjysh
Примери:
Тој беше плукнат дедо му.
Го замоли деда си да му каже приказна.
2. Татко на жената, на сопругата, во однос на зетот.
Англиски: father-in-law
Примери:
Дедото и зетот беа задоволни од постигнатиот успех.
Тој не беше во добри односи со родителите на својата жена, особено со дедото.
3. Стар човек, старец.
Англиски: old man
Примери:
Стариот дедо Трајко ја отвори портата.
Од црквата излегоа момчиња, девојки, баби, дедовци.
4. предок
Англиски: ancestor
Примери:
Тоа е завет на нашите дедовци.
Тој ги остави коските далеку од гробот на своите дедовци.
5. (само едн.) При обраќање или именување свештено лице или Господ.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Добре дојде, дедо попе!
Застудува, дедо владико.
Чекаа да фрли дедо Господ некое облаче пред жешкото сонце.
Изрази
Дедо Мраз - личност од приказните, старец со бела брада и мустаќи, со црвена бунда и ќулавка што дели подароци за Нова година.
Од дедо Ное - од дедо-прадедо - од памтивек, од најстари времиња.
Изведенки
1. деде ср.
мн. дедиња
хип.
2. деденце ср.
мн. деденца
хип.
3. дедуле ср.
мн. дедулиња
хип.
4. дедиште ср.
мн. дедишта
пејор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи