а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дедовина

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Имот наследен од дедо, прадедо.
Англиски: inheritance Албански: trashëgim
Примери:
Нема да дозволам да се дели нашата дедовина.
Полето не е моја дедовина.
2. Татковина, родно место.
Англиски: fatherland Албански: atëdhe
Примери:
Чувствуваше печалбарски копнеж по ридјето и дедовината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи