а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дедин

дединиот
Вид збор: Придавка
Што припаѓа на дедо.
Англиски: grandpa's
Примери:
Дедино палто.
Дедово луле.
Изведенки
дедов прид.
дедовиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи