а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дегутантен

дегутантни
Вид збор: Придавка
Што предизвикува одвратност, одбивност, огорченост.
Англиски: obnoxious Француски: dégoûtant
Употреба: Книжевен збор , Пејоратив
Примери:
дегутантен виц
Изведенки
1. дегутантно прил.
2. дегутантност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи