а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дегустација

мн. дегустации
Вид збор: Именка, женски род
Стручно испитување и оценување на квалитетот на одделни производи, на пример вино.
Англиски: degustation Албански: degustim
Употреба: Гастрономија
Примери:
Беше поканет да учествува во дегустацијата на најдобрите вина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи