а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деградација

мн. деградации
Вид збор: Именка, женски род
1. Губење на веќе стекната позиција, паѓање на понизок ранг, снижување на понизок степен.
Англиски: degradation Албански: degradim
Примери:
Промената на работното место за него значеше казна и деградација.
2. Назадување, губење на одделни позитивни својства.
Англиски: degradation Албански: degradim
Примери:
Во романот е претставена моралната деградација на човекот.
Ние ќе се бориме против деградацијата на нашиот труд.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи