а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дегенерира

дегенерираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Предизвика, предизвикува дегенерација, деформира, уназади, уназадува нешто.
Англиски: degenerate Албански: degjeneron
Примери:
Промените во климата дегенерираа некои сорти винова лоза.
2. (се дегенерира) Доживее дегенерација, се деформира, се уназади.
Англиски: retard Албански: retardohet, degjenerohet
Примери:
Во услови на друга клима овие растенија се дегенерираат.
Изведенки
дегенерирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи