а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дегенерик

мн. дегенерици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27720
1. Лице што покажува знаци на физичко или душевно растројство.
Англиски: maniac Албански: degjenerik, bastard
Употреба: Медицина
Примери:
Во филмот толкува улога на дегенерик.
2. глупак, чудак, манијак
Англиски: maniac Албански: bastard, maniak
Употреба: Иронично , Преносно значење
Примери:
Самиот себеси се сметаше за откачен тип, дегенерик.