а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дегенерација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Еволутивен процес што доведува до деформација и губење на одделни органи или на целиот организам; спрот: регенерација.
Англиски: degeneration Албански: degjenerim
Употреба: Биологија
Примери:
Тоа доведува до дегенерација на мускулните влакна.
2. назадност, изопаченост, унакажаност
Англиски: degeneration Албански: degjenerim
Примери:
Го проучуваше процесот на дегенерација во селските средина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи