а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дегенеративен

дегенеративниот
Вид збор: Придавка
Што води кон или е поврзан со дегенерација.
Англиски: degenerative
Употреба: Медицина
Примери:
дегенеративна метастаза
FlexiMac
 менување на македонски глаголи