а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

девствен

девствени
Вид збор: Придавка
Ранг: 30565
1. Што се однесува на девица; што е невин, скромен, чесен.
Англиски: virgin
Примери:
девствена мома
2. Што е чист, неизвалкан.
Англиски: clean
Употреба: Преносно значење
Примери:
девствена соба
3. Што е недопрен, неначнат.
Англиски: untouched
Употреба: Преносно значење
Примери:
девствени предели
Изведенки
1. девствено прил.
Пример: Секогаш беше избричен, со колосана девствено бела јака.
2. девственост ж.