а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

девственик

мн. девственици
Вид збор: Именка, машки род
Лице што немало сексуални односи.
Англиски: virgin
Примери:
И двајцата останаа девственици.
Изведенки
1. девственица ж.
мн. девственици
девица
2. девственички прид.
девственичкиот
Пример: девственичко тело
FlexiMac
 менување на македонски глаголи