а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

девојчинство

(едн.) девојчинството
Вид збор: Именка, среден род
Период од животот кога жената била девојка.
Англиски: girlhood
Примери:
Ова утро ќе се раздели од сѐ што имала во своето девојчинство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи