а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

девојка

мн. девојки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 408
1. Лице од женски пол, младо, пораснато, неомажено.
Англиски: girl Албански: vajzë, gocë
Примери:
Таа е мирна и добра девојка.
Па, ѝ реков дека ние двајцата сме момче и девојка без разлика на тоа што таа мисли за пубертетот.
2. Млада жена што води љубов со некого.
Англиски: lover Албански: vajzë, femër
Примери:
Таа е моја девојка.
Не знаеше која да ја одбере да му биде девојка.
Моите девојки најмногу ме сакаат затоа што сум водач на банда и затоа што сум силен.
Изведенки
1. девојченце ср.
мн. девојченца
хип.
2. девојчиште ср.
мн. девојчишта
пејор.
3. девојчински прид.
девојчинскиот
Што се однесува на девојка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК