а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

девојка

мн. девојки
Вид збор: Именка, женски род
1. Лице од женски пол, младо, пораснато, неомажено.
Англиски: girl Албански: vajzë, gocë
Примери:
Таа е мирна и добра девојка.
На чардакот се појави девојка.
Со својата убавина се изделуваше од другите девојки.
2. Млада жена што води љубов со некого.
Англиски: girl Албански: vajzë, femër
Примери:
Таа е моја девојка.
Не знаеше која да ја одбере да му биде девојка.
Изведенки
1. девојченце ср.
мн. девојченца
хип.
2. девојчиште ср.
мн. девојчишта
пејор.
3. девојчински прид.
девојчинскиот
Што се однесува на девојка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи