а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деветстотини

деветстотините
Вид збор: Број
Ранг: 11731
Број што се бележи со бројката 900.
Англиски: ninehundred
Примери:
Деветстотини милиони долари за обезбедување на Зимските олимписки игри.