а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

девер

мн. девери
Вид збор: Именка, машки род
1. Брат на мажот.
Англиски: brother-in-law Албански: kunat
Примери:
Деверот и јатрвата дојдоа последни.
Му беше омилена снаа на деверот.
2. Тој што ја придружува невестата на денот на свадбата, рачен девер.
Англиски: best man Албански: kunat dore, vëllam, nun
Примери:
Стариот девер оддесно, малиот одлево, ја одведоа невестата во дворот.
Изведенки
1. деверче ср.
мн. деверчиња
дем.
2. деверски прид.
деверскиот
Пример: Деверски задачи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи