а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деверичница

мн. деверичници
Вид збор: Именка, женски род
деверова ќерка
Примери:
Бохемиската кралица Елизабета се венчала во 1613 година, а на нејзината венчавка деверичниците носеле фустани во бела и во сребрена боја, украсени со тантела.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи