а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деверица

Види и: девер (м.)
мн. деверици
Вид збор: Именка, женски род
1. Деверова жена.
Англиски: sister-in-law Албански: gruaja e kunatit
2. Девојка што ја придружува невестата на венчавката.
Албански: vajzë që përcjell nusen
FlexiMac
 менување на македонски глаголи