а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деведесет

деведесетте
Вид збор: Број
1. Број девет пати поголем од десет; се бележи со бројката 90.
Англиски: ninety
Употреба: Математика
2. Во броевите составени од повеќе зборови.
Употреба: Математика
Примери:
Деведесет и пет.
Сто деведесет и осум.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи