а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деведесеттинка

мн. деведесеттинки
Вид збор: Именка, женски род
Дел од нешто поделено на деведесет еднакви делови.
Англиски: ninetieth
Изведенки
деведесеттина ж.
мн. деведесеттини
FlexiMac
 менување на македонски глаголи