а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дева

мн. деви
Вид збор: Именка, женски род
Девица, девојка - како составен дел од името на христијанската Богородица.
Англиски: virgin
Употреба: Црковен термин
Примери:
Света дева Марија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи