а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

девастира

девастираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
сотре, уништи, разруши
Англиски: devastate
FlexiMac
 менување на македонски глаголи