а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

девастација

(едн.) девастацијата
Вид збор: Именка, женски род
уништување, сотирање
Англиски: devastation
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Доколку продолжи оваа тенденција на девастација на дрвниот фонд, наскоро ќе немаме дрвја во градот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи