а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

девалвација

мн. девалвации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 53692
1. Законско намалување на вредноста на една валута со решение на владата или на централната банка на една земја.
Англиски: devaluation Албански: devalvim
Употреба: Економија
2. Намалување на вредноста на нешто, обезвреднување, омаловажување.
Англиски: devaluation Албански: zhvlerësim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Постои обид за девалвација на наградата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК