а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деблокира

деблокираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Прекине, прекинува блокада; отстрани, отстранува забрана.
Англиски: deblock
Примери:
Го деблокира кредитот.
Цела зима деблокира патишта.
Изведенки
деблокирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи