а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дебитант

мн. дебитанти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 36803
Лице што првпат јавно настапува.
Англиски: debutant Француски: débutant
Примери:
Доби награда за дебитант на фестивалот.
Тој е дебитант во литературата.
Изведенки
1. дебитантка ж.
мн. дебитантки
2. дебитантски прид.
дебитантскиот
Пример: дебитантски настап, дебитантска книга