а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дебата

мн. дебати
Вид збор: Именка, женски род
дискусија, расправа
Англиски: debate Албански: debat, diskutim
Примери:
парламентарна дебата
Изведенки
дебатен прид.
дебатниот
Што се однесува на дебата.
Пример: Дебатен клуб.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи